SOR NS 12 ELECTRIC

SOR NS 12 electric je třídveřový celonízkopodlažní elekrobus určený pro bezemisní přepravu osob v městském provozu, jehož sériová výroba byla zahájena na podzim 2017.

Je poháněn asynchronním, kapalinou chlazeným motorem TAM 1053 C6V o výkonu 160 kW, výrobce Pragoimex. Nachází se v zadní části karoserie a pohání zadní nápravu.

Baterie jsou lithium-iontové na bázi článků NMC (nikl-mangan-kobalt) s kapacitou 225 kWh, dojezd na jedno nabití je zhruba 180 km. Umístěny jsou na střeše v několika podélných boxech. Oproti předchozím modelům elektrobusů SOR, kde byly akumulátory umístěny v zádi, se tak zvýšil vnitřní prostor pro cestující. Elektrovýzbroj pochází od firmy RAIL ELECTRONICS CZ.

Topení je nezávislé, naftové, k chlazení baterií slouží tzv. průmyslová klimatizace, kterou lze použít i k ochlazování salonu pro cestující.

Vůz je 100% nízkopodlažní, třídveřový (s jednotnou šířkou dveří 1200 mm) a pojme až 105 cestujících, míst k sezení je 33. Čtrnáct sedaček je pak přístupných přímo z nízké podlahy (bez podest).  Naproti prostředním dveřím se nachází místo pro kočárek či invalidní vozík. Délka vozu činí rovných 12 000 mm, šířka 2 550 mm a výška 3 150 mm. Rovor náprav 5 900 mm.

Polosamonosná konstrukce je zhotovena z ocelových profilů ošetřených antikorozní ochranou, boční opláštění tvoří plastové materiály a oplechování, okna se do karoserie vlepují.

Připomeňme, že autorem designu je doc. Ing. arch. Patrik Kotas.

Ve vozovém parku Transdev Slezsko a.s., provozovna Frýdek-Místek, se nyní nacházejí dva elektrobusy tohoto typu. Jsou vyvedeny v tmavě zeleném metalickém laku s černým polepem zdůrazňujícím bezemisní provoz na bateriový pohon, na zadních oknech jsou pak vylepeny černobílé grafiky významných symbolů Frýdku-Místku. Na každém voze vždy jedna frýdecká a jedna místecká dominanta. Frýdecký zámek+místecký Národní dům a místecké náměstí+frýdecká bazilika Navšívení Panny Marie. Interiér elektrobusu je laděn rovněž do odstínů zelené (potahy sedaček, přídržné tyče).

Vůz 1TL 5849 byl zařazen do provozu 28.5.2018, druhé vozidlo 1TL 5850 pak 29.5.2018.

na zadních oknech jsou pak vylepeny černobílé grafiky významných symbolů Frýdku-Místku. Na každém voze vždy jedna frýdecká a jedna místecká dominanta. Frýdecký zámek + místecký Národní dům a místecké náměstí + frýdecká bazilika Navštívení Panny Marie.

Více zde: https://csadfm.webnode.cz/news/nove-elektrobusy-pro-mhd-frydek-mistek/
na zadních oknech jsou pak vylepeny černobílé grafiky významných symbolů Frýdku-Místku. Na každém voze vždy jedna frýdecká a jedna místecká dominanta. Frýdecký zámek + místecký Národní dům a místecké náměstí + frýdecká bazilika Navštívení Panny Marie.

Více zde: https://csadfm.webnode.cz/news/nove-elektrobusy-pro-mhd-frydek-mistek(potahy sedaček, přídržné tyče). Vozy reg.značek 1TL 5849 a 1TL 5850 dosud nejsou zařazeny do provozu.